Dragi Ljubitelji Tla, Zemlje, zraka, vode, prirode, ljepote, zvijezda, sunca, mjeseca, šume, vjetra, mora, mirisa, aroma, ljudi, životinja...
Razmišljam već neko vrijeme o hrani, jedenju i načinu prehrane.
Kakvu vrstu prehrane izabrati? Svejedi, vegani, vegetarijanci, makrobiotičari, svježa hrana, bretarijanci...
Večinu prođoh kroz svoj životni put i sada već kraće vrijeme razmišljam i živim rečenicu: "Kaj su jeli naši stari" sigurno je dobro za mene iz tog ambijenta. Naravno, uzevši u obzir koliko su se kretali, radili,
rađali... Vječno pitanje koliko stari? Paleozoik, mezozoik? Odlučih se za 100-200 godina unazad.
Moji "Stari" iz tog područja bili su svejedi. Uzgajali su hranu: biljke-povrće, životinje, (svinje (svinjska mast), kokoši, pure, patke (pačja mast), guske (guščja mast), krave (goveđi loj), telići, koze, ovce, ribe su lovili, žitarice i one koje nisu, grahorice : ( raž, dinkel, pšenica, proso, kukuruz, heljda, grah, grašak, bob ), mlječne proizvode: ( mlijeko, sirutka, maslo, sirevi), pčele za med, prorpolis, sače.
Sva hrana uzgajana prije 100-150 godina je prirodna, danas bi rekli ekološka, organska. Životinje su bile puštene vani, slobodno su šetale na suncu, mjesecu, kiši...Jele su biljnu hranu, bez žitarica ( izuzetak je bila perad koja je dobivala minimum žitarica). Meso su jeli jednom do dva puta tjedno, kolače i slatko još rjeđe.
žitarice su mljeli na kamen i pekli kruh u krušnim pečima jednom tjedno (brašno, voda, sol i kiseli kvas-kojeg su sami proizvodili).
To je bila hrana mojih predaka!
Proučavam izvanrednu knjigu od Ehrenfrieda Pfeiffera i Erike Riese: "Grow a garden and be self-sufficient", 1942.
vrlo odličan manifest na kraju knjige.
Slobodno ga prevodim:
"Manifest Domaćicama"
Kratko smo sve opisali za proizvodnju povrća u vašim manjim vrtovima. Ako će se naše upute točno i marljivo slijediti u svako vrijeme, sigurni smo kako ćete jednog dana imati najbolje povrće na vašem stolu.
Najbolje i vrlo hranjivo, povrće s aromom, možete potpuno uništiti ako ga kuhate do smrti.
Mi vas Molimo, stoga, liječite se plodovima vašeg rada promišljeno.
Povrće se treba pripremati tako da izvorne hranjive supstance i arome budu očuvane, a ne iscrpljivane i isparene kroz jedno satno kuhaje ( a zatim podgrijavanje).
Fino povrće zadržava dobar pikantan okus, juha u kojem je kuhano ima izvrstan okus i može se vrlo dobro upotrijebiti za jušni temeljac ili povrtnu juhu.
Ukoliko je voda, u kojoj se kuhalo povrće, gorka, slana, sapunasta, bez okusa, tada je zasigurno gnojena. Kakvo gnojivo takav okus...
Kada uzgajamo biodinamičkom metodom, mi smo potpuno u skladu s prirodom, jer ne koristimo ništa izvana i ništa što se ne kompostira- fermentira. Dakako da naši proizvodi imaju iznimnu kvalitetu i vrhunsku aromu.
Dragi prijatelji lahka vam noć!
No comments:
Post a Comment